8 Temmuz 2012 Pazar

GÜNGÖR DİLMEN ARAMIZDAN AYRILDI…


Güngör Dilmen

Türk tiyatrosuna ''Midas'ın Kulakları'' oyununun da arasında olduğu birçok eser kazandıran Güngör Dilmen, İzmir’de tedavi gördüğü hastanede vefat etti.Özel bir hastanede bir süredir yoğun bakım servisinde tedavi altında tutulan ünlü oyun yazarı Dilmen, yapılan müdahalelere rağmen vefat etti.  Dilmen'in cenazesinin 10 Temmuz Salı günü, ailesi tarafından daha sonra belirlenecek programla İzmir'de toprağa verilecek.

Tekirdağ'da 1930 yılında doğan Güngör Dilmen, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Filoloji Bölümü öğrencisi olarak 1959 yılında Sinema-Tiyatro Dergisi'nin açtığı tiyatro oyunu yarışmasında, yazdığı tek perdelik oyun ''Midas'ın Kulakları''yla birinci oldu.
Üniversiteden mezun olduktan sonra İsrail ve Yunanistan'da tiyatro çalışmaları yapan, 1961-1964 yıllarında ise Amerikan Yale ve Washington üniversitelerinde tiyatro öğrenimi gören Dilmen, Türkiye'ye dönüşünde İstanbul Şehir Tiyatroları'nda yönetmen yardımcılığı ve dramaturgluk, TRT İstanbul Radyosu'nda da tiyatro alanında şef olarak çalıştı.
İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde de öğretim görevlisi olarak genç dramaturgların yetişmesine katkı sağlayan Dilmen'in, Türk tiyatrosu ve sinemasına kazandırdığı çok sayıda senaryosu bulunuyor.

2 yorum:

  1. allah rahmet eylesin ülkemize manevi değerler kazandıran nadide şahsiyetlerin aramızdan ayrılması büyük üzüntü

    YanıtlaSil
  2. Güngör Dilmen'e Allah'tan rahmet dilerken,ne mutlu O'na ki ardından nesilden nesile geçebilecek eserler bırakmış.Önemli olan bu değere sahip çıkıp örnek almak değil mi?İşte o zaman Güngör Dilmen hep aramızda olacaktır.Belgin Balkız

    YanıtlaSil

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...